Dzień Matki w GOK

Tajemnice Habsburgów i przeboje z dawnych lat – Dzień Matki w GOK

Trochę historii i trochę rozrywki – to możliwe jedynie w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie. Sobotnie popołudnie w dniu 25 maja połączyło w jedną całość dwa ciekawe wydarzenia: Prelekcję Władysława Pawła Klisia „Polscy Habsburgowie” i koncert w wykonaniu Barbary Bielaczyc, Rafała Majznera i Eweliny Stanclik. Mieszkańcy uczestniczący w niecodziennym „Dniu Matki” nie zawiedli się – zdobyte wiadomości utrwalili słuchając ponadczasowych utworów.

Władysław P. Kliś nie jest zawodowym historykiem, ale o dawnych wiekach umie opowiadać z prawdziwą pasją. Na slajdach pokazał „polski” epizod w dziejach potężnej dynastii Habsburgów, w szczególności zaś historię linii żywieckiej: Od Karola Ludwika, poprzez Albrechta, do Fryderyka i Karola Stefana. Prelegent skupił się również na omówieniu Komory Cieszyńskiej i Zarządu Dóbr Źywieckich jako ważnych instytucji gospodarczych. Nie zapomniał o zamku w Bestwinie i jego mieszkańcach: Leonie Karolu Habsburgu, jego żonie Marii Klotyldzie von Thuillières von Montjoye-Vaufrey et de la Roche, jak również ich krewnych, w szczególności żyjącym Leonie Stefanie – nestor rodu Habsburgów przesłał niedawno do bestwińskiej biblioteki osobiście napisany list.

Koncert muzyków związanych z Czechowickim Teatrem Muzycznym „Movimento” był wiązanką melodii filmowych, musicalowych, operetkowych i innych, kojarzonych z tak znanymi wykonawcami jak Jan Kiepura i Luciano Pavarotti. Pieśni neapolitańskie przeplatały się z argentyńskim tangiem i międzywojennymi szlagierami. Na sali widowiskowej GOK-u melomani usłyszeli m.in. „Miłość ci wszystko wybaczy”, „O sole mio”, „na pierwszy znak”, „Brunetki, blondynki”… specjalny utwór dla Mamy wykonała także sama Ewelina Stanclik, zazwyczaj akompaniująca śpiewakom na instrumentach klawiszowych. Koncertu i wykładu wysłuchał przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik i on również ufundował upominki dla gości Gminnego Ośrodka Kultury.

 
 Więcej zdjęć - GALERIA
© 2016 Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie
All Rights Reserved. Designed By WarpTheme