Recital fletowy w GOK

„Czarodziejskie flety” - recital muzyczny w GOK

                Dnia  17 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się  Recital fletowy. Zaprezentowali się na nim uczestnicy zajęć, które mam ogromną przyjemność prowadzić- sekcji fletów poprzecznych oraz zespołu Allegro. Flecistki Sabina Kamińska – Wróbel i Dominika Szpaczek wykonały  trudny technicznie i emocjonalnie repertuar z epok muzycznych: baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesności, wybrzmiały utwory solo oraz w duecie.  W programie znalazły się także dzieła z gatunku muzyki rozrywkowej, do których akompaniował na gitarze Kacper Wójtowicz. Usłyszeliśmy utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Eugenne Bozzy, Alessandro Marcello, Siergieja Rachmaninowa, Andrew Lloyda Webbera, Maurycego Moszkowskiego, Yirumy, The Beatles. Publiczność, która wypełniła salę,  nie szczędziła braw oraz słów pochwały dla wykonawców. Miałam ogromną przyjemność zapoznać słuchaczy z zamysłem kompozytorów danej epoki,  pokrótce wspomnieć o rodzącej się z czasem pasji do muzyki instrumentalnej moich podopiecznych. Wszystkie dzieła zostały zaprezentowane z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, muzyczną wrażliwością i kunsztem wykonawczym. Jako instruktor zajęć, odczuwam dumę oraz satysfakcję z poziomu i muzycznych pasji   instrumentalistów.

Magdalena Wodniak- Foksińska

 

Oto, jak  kilku słowach  soliści opisali, jak wielką rolę w ich życiu odgrywa muzyka:

"Muzyka mówi więcej i co innego niż słowa"

/Józef Ignacy Kraszewski/

            Od najmłodszych lat marzyłam, by nauczyć się grać na flecie poprzecznym. Doniosły, mocny a zarazem tak romantyczny dźwięk jaki płynie z tego instrumentu oczarował mnie na całe życie. 

            W naszym rodzinnym domu muzyka była obecna odkąd pamiętam.  Spotkaniom rodzinnym towarzyszył śpiew taty oraz jego gra na gitarze. W dużej mierze to właśnie jemu zawdzięczam miłość do muzyki.

W 2006 roku pod opieką Pani Magdaleny Wodniak Foksińskiej rozpoczęła się moja przygoda z grą na flecie poprzecznym, która trwa po dziś dzień. Jestem bardzo wdzięczna Pani Magdzie za lata pracy i nauki. 

            Recital pozwolił mi zaprezentować utwory z muzyki klasycznej szczególnie bliskie memu sercu. Poprzez granie staram się przekazać emocje i uczucia, które mam w sobie oraz jakie wzbudza we mnie dany utwór muzyczny. Interpretacja utworu jest dla mnie szczególnie istotna.

            Bardzo dziękuję Dominice oraz Kacprowi za czas i wkład jaki włożyli w nasz program oraz wspólne motywowanie się. 

            Cytując Józefa Ignacego Kraszewskiego muzyka „to jedyna sztuka, która ma swój język własny, odrębny i myśli do naszego świata nie należące, malujące coś, co poza tym światem, odrębnie gdzieś mieszka..."

Sabina

Muzyka od zawsze zajmuje ważne miejsce w moim sercu. Towarzyszy mi kiedy jestem szczęśliwa, ale także wypełnia trudne dla mnie chwile. Wtedy to właśnie w niej odnajduję ciszę i spokój. Dlatego tak ważna jest dla mnie gra na flecie. Zawsze gdy moje serce wypełnione jest milionem uczuć staram się  przelać je na utwory. Jednym z nich, który jest niezwykle bliski mojemu sercu jest „Vocalise” Op.34 Siergieja Rachmaninowa, który wykonałam podczas recitalu. Utwór ten pochodzi z epoki romantyzmu charakteryzującej się w muzyce niezwykłą emocjonalnością wyrażoną za pomocą dźwięków. Myślę, że to właśnie dlatego pokochałam ten utwór od „pierwszego usłyszenia”.  Za każdym razem gdy go gram mogę przelać swoją wrażliwość na nuty i podzielić się nią z innymi. 

            Pani Magdalena Wodniak-Foksińska zawsze powtarza mi, żebym grała sercem i to własnej te słowa towarzyszą mi gdy oddaje się w całości dźwiękom i akordom... To właśnie one są dla mnie kwintesencją muzyki. 

„Czym jest muzyka? Nie wiem.
Może po prostu niebem

z nutami zamiast gwiazd.”

/Ludwik Jerzy Kern/

Dominika

 

Muzyka - to początek i koniec wszelkiej mowy
Ryszard Wagner

            Słowo ,,muzyka" jest doskonale znane, często skrywa osobiste przeżycia, jest źrodłem emocji, wspomnień. Trudno stworzyć jedną, prostą definicję. To  ocean dźwięków, który nie da się całkowicie zbadać. Każdy przez muzykę wyraża siebie, każdy odbiera ją na swój sposób. Muzyka kreuje świat, przemawia  w nieprzetłumaczalny sposób i  posiada niezwykłą siłę porywania słuchaczy. 

            Jeżeli ktoś w dzieciństwie zainteresuje się muzyką to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostanie jego towarzyszką życia. Moja przygoda z tą dziedziną sztuk pięknych trwa już ponad dziesięć lat.  Traktuję muzykę niezwykle  personalnie, wyrażam siebie przez grę na instrumencie. Poznawanie nowych melodii, brzmień, technik to wspaniałe doświadczenie. Z sentymentem wspominam mojego wieloletniego nauczyciela gry na gitarze – Pana Aleksandra Papiernika.

            Permanentnie szukam nowych możliwości rozwoju i poszerzania możliwości instrumentalnych. Jestem gitarzystą w zespole, „Allegro " i patrząc z perspektywy czasu była to jedna z najlepszych decyzji życiowych. Myślę, że powyższe wpłynęło na wybór kierunku studiów. Eric Dolphy powtarzał, że  zawsze jest coś nowego do  grania, ciągle należy szukać nowych rzeczy i to w mojej ocenie jest piękną zaletą muzyki.

            Ostatni koncert był niezwykłym doświadczeniem muzycznym. Jestem wdzięczny Sabinie i Dominice za możliwość akompaniowania im w repertuarze i uczestniczenia w tym pięknym recitalu. Jestem przekonany, że ta uczta muzyczna była źródłem pozytywnych emocji i przeniosła wszystkich zgromadzonych w niezywkły świat muzyki.

Kacper

 
© 2016 Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie
All Rights Reserved. Designed By WarpTheme