Pasieka Słowiańska po modernizacji

Przy Muzeum Regionalnym w Bestwinie zakończyły się prace budowlane wykonywane w ramach projektu „Modernizacja i uatrakcyjnienie Pasieki Słowiańskiej”. Projekt ten został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander.

Tradycje pszczelarskie w gminie Bestwina sięgają niepamiętnych czasów, z powodzeniem kontynuuje je istniejące od 1976 r. Gminne Koło Pszczelarzy. Nic dziwnego, że powstało zapotrzebowanie na miejsce dokumentujące historię hodowli pożytecznych owadów. Pasieka przy muzeum działa od ponad dwudziestu lat, w jej funkcjonowanie zaangażowani są nie tylko pszczelarze: odbywają się tam lekcje dla uczniów, spotkania zainteresowanych grup (także osób niepełnosprawnych), zebrania Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Odrestaurowane obiekty wyglądają teraz wspaniale, wspólnie z nowym Parkiem Miniatur i drewnianą wiatą tworzą atrakcyjny turystycznie kompleks.

Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 15 000 zł. 10 tys. pochodzi ze środków Fundacji Santander, reszta z budżetu Gminnego Ośrodka Kultury. Pieniądze pozyskane z konkursu pozwoliły na dokonanie napraw i konserwacji uli, ustawienie czterech plansz edukacyjnych, ustawienie kapliczki patrona pszczelarzy – św. Ambrożego. GOK postarał się o wykonanie alejki. Dodatkowo posadzono drzewka i zainstalowano kamery. Teraz prowadzenie lekcji przyrody i historii będzie o wiele bardziej atrakcyjne, nawet najlepszy film o pszczołach nie zastąpi kontaktu z prawdziwymi eksponatami. Z tablic dowiemy się, jak funkcjonuje rodzina pszczela, jak powstaje miód, zaznajomimy się z dziejami bartnictwa i pszczelarstwa.

 

Z uwagi na pandemię, otwarcie ukończonego obiektu w dniu 19 maja odbyło się w sposób bardzo symboliczny, z udziałem jedynie kilku osób. Oprócz kustosza Muzeum Regionalnego Andrzeja Wojtyły obecny był również dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Grzegorz Boboń. Fundację Santander reprezentowały: Dyrektor Regionu Bielsko – Biała Santander Bank Polska Dorota Stanula oraz Dyrektor Oddziału Rekomendującego grant do Fundacji Santander Agnieszka Czyrpak. Panie po przecięciu wstęgi zwiedziły Pasiekę Słowiańską i Park Miniatur. Wszystko będzie ogólnodostępne także dla mieszkańców gminy i gości muzeum. Placówka serdecznie zaprasza do zwiedzania po zniesieniu obowiązujących obostrzeń.

 Więcej zdjęć - GALERIA

© 2016 Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie
All Rights Reserved. Designed By WarpTheme