01 luty 2022

Jeszcze raz zadzwoniły dzwonki, rozświetliła się choinka, zabrzmiały dźwięki tradycyjnych, polskich kolęd. Na kolejną okazję do takich przeżyć trzeba będzie zaczekać do następnych świąt Bożego Narodzenia… 2 lutego w polskiej tradycji kończy się przecież czas, w którym można śpiewać kolędy i pastorałki. 30 stycznia zespoły i chóry z gminy Bestwina dały mieszkańcom i gościom możliwość ponownego zanurzenia się w niepowtarzalnej atmosferze – był to „wielki powrót” tego typu muzycznej imprezy po pandemicznej przerwie.

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, a odbył się w sali widowiskowej „Domu Sportowca” w Bestwinie. Konferansjer, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, zaprosił do obejrzenia występu pięciu grup, z których każda prezentowała odmienny repertuar. Najpierw - z bardzo dobrej strony – pokazał się nowy, bestwiński zespół o nazwie „Dynamika” z doskonale znanym Mariuszem Miką w składzie. Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie postawiła na młodych wokalistów, nie zapominając jednakże o kompozycjach czysto instrumentalnych. Kapelmistrz Urszula Szkucik – Jagiełka i prezes Michał Senecki zadbali o staranny dobór utworów, dzięki czemu wykonanie cechowało się niesamowitą energią. Działający przy GOK chór „Allegro” kierowany przez Magdalenę Wodniak – Foksińską śpiewał bardziej lirycznie i refleksyjnie, zaś janowicki zespół „Vocalis” Sebastiana Frączka akcentował między innymi klimaty góralskie. Finał koncertu należał do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina” oraz do Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Bestwina” prezentujących nasz unikalny folklor lachowski. Wszyscy wykonawcy otrzymali ogromne brawa, jak również nagrody ufundowane przez wójta Artura Beniowskiego i Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie.

Zgromadzeni na sali widzowie żywiołowo reagowali na każdy utwór. Nie może to dziwić, wszak sceniczny występ poprzedzony jest setkami godzin ćwiczeń i dziesiątkami prób. Zespół regionalny i orkiestra to marki o renomie już europejskiej, inni także mają na koncie liczne zdobyte nagrody, a nawet nagrane płyty studyjne. Kto orientuje się w życiu kulturalnym gminy Bestwina ten wie, że w murach GOK-u rozpoczęło się kilka ciekawych karier estradowych. Może zainspirowani koncertem początkujący artyści rozpoczną swoją wielką przygodę właśnie tutaj? Tymczasem należy się cieszyć ze wznowienia życia kulturalnego, niech w roku 2022 będzie ono obfite i dostarczy niezapomnianych wrażeń.

 

Więcej zdjęć - GALERIA (link zewnętrzny)