Muzeum Regionalne (ul. Kościelna 57, Bestwina) podległe pod Gminny Ośrodek Kultury organizuje następujące lekcje i warsztaty dla grup zorganizowanych:

Lekcja "Od ziarenka do bochenka"

W czasie lekcji „Od ziarenka do bochenka” dowiemy się, jak powstaje chleb. Obejrzymy narzędzia rolnicze, służące do przygotowania ziemi pod ziarno, nauczymy się, jak młócić zboże, oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna. W końcu, w prawdziwej chłopskiej chacie przygotujemy ciasto na chleb, a czekając na jego upieczenie zapoznamy się ze sprzętami dawnej gospodyni. Na końcu, popijając zdrową i aromatyczną bestwińską herbatę będziemy się zajadać pysznym chlebem z masłem – owocem trudu naszych rąk.

Lekcja "Jak to dawniej w chłopskiej chacie bywało"

Po przeniesieniu się sto lat wstecz będziemy obserwować dzień w chłopskiej chacie. Od wozowni, gdzie zobaczymy sprzęty związane z końmi, powędrujemy do działu narzędzi rolniczych, by przyjrzeć się pracy na roli naszych pradziadów i poznać przedmioty, które towarzyszyły im w codziennym trudzie. Później zajrzymy do chłopskiej chaty, by dowiedzieć się, jak dawniej radzono sobie bez prądu, bieżącej wody i wielu sprzętów ułatwiających nam teraz życie. Zobaczymy dawny wystrój kuchni oraz izb, codzienne i odświętne stroje i sprzęty, co pozwoli nam poczuć atmosferę sprzed lat.

Lekcja "Legendy bestwińskie"

Ziemia bestwińska pełna jest powiastek i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W trakcie lekcji dowiemy się, skąd pochodzi nazwa „Bestwina”, spotkamy Czarną Damę, mieszkankę bestwińskiego pałacu, co chciała duszę swą uratować od mąk piekielnych oraz poznamy historię cudownego źródełka z Podkępia. Dowiemy się, dlaczego z ziemi przy Zielonym Krzyżu dochodzą czasami dźwięki wiejskiej kapeli oraz poznamy dawne strachy i stwory będące utrapieniem mieszkańców – utopce, dzidka pidlane, czy diabła, co to rad by napsocić na ziemi i ludziom dokuczyć. Dzięki słowu przeniesiemy się w fascynującą krainę dawnych wierzeń i opowieści.

Lekcja historyczna

Historia Bestwiny, jak wykazały wykopaliska, sięga początków państwa polskiego. Tędy przebiegał trakt handlowy do Księstwa Oświęcimskiego, a od średniowiecza szerzyło się chrześcijaństwo. To tu toczono potyczki ze Szwedami w czasie potopu szwedzkiego, to stąd pochodzi akt wyzwolenia się chłopa z poddaństwa z 1762 roku i „Księga Dokumentów Jurysdykcji Państwa Bestwińskiego”. Z ziemi bestwińskiej wywodzi się wielu sławnych ludzi – posłów na sejm, żołnierzy i piastujących wysokie funkcje wojskowych. Wielu innych, o których pamięć pielęgnujemy, pozostawiło po sobie niezatarty ślad. W czasie lekcji poznamy ich fascynujące życiorysy, czasy, w których działali, historię Bestwiny, którą współtworzyli. Będziemy mieli okazję zapoznać się z dziejami szkoły, organizacjami tu działającymi, poznamy historię rodzin żydowskich, przybliżymy czasy wojny i okupacji, sięgniemy pamięcią do naszych korzeni.

Lekcja "Od krzesiwa, łuczywa do lampy naftowej"

W czasie lekcji poznamy sposoby oświetlania w dawnych czasach – od najbardziej prymitywnego rozniecania ognia za pomocą krzesiwa po współczesne lasery. Dowiemy się, co to takiego łuczywo i kto skonstruował pierwszą lampę naftową. Przypatrzymy się dawnym kopcącym kagankom i współczesnej żarówce i odbędziemy fascynująca podróż przez wieki w poszukiwaniu najbardziej wydajnego źródła światła.

Warsztaty "Mydła i pachnidła"

Warsztaty "Linoryty i pieczęcie"

Warsztaty "Czerpanie papieru"

Warsztaty "Ptaszki z gałązki"

Warsztaty "Mikołajki z patyka"

Świąteczne warsztaty "o palmie wielkanocnej". Przedmiotem warsztatów jest własnoręczne wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej przez każdego uczestnika. Zajęcia dostosowane dla dzieci w wieku szkolnym. 

Świąteczne warsztaty wikliniarskie. Przedmiotem warsztatów jest własnoręczne wykonanie przez każdego uczestnika koszyka z gałązek wikliny bądź wieżby. Zajęcia dostosowane dla dzieci w wieku szkolnym. 

Świąteczne warsztaty - wieńce adwentowe. Przedmiotem warsztatów jest własnoręczne przystrojenie przez każdego uczestnika tradycyjnego wieńca adwentiowego. Zajęcia dostosowane dla dzieci w wieku szkolnym. 

Zapisy na zajęcia grupowe prowadzi stacjonarnie Muzeum Regionalne przy ul. Kościelnej 57 w Bestwinie. Zapisy mozliwe również pod nr telefonu: 322141587. Zajęcia dla grup z terenu gminy Bestwina bezpłatnie.

Sekcja działa od 2018 roku. Zajmuje się integracją twórców uprawiających sztuki plastyczne, wzajemną wymianą doświadczeń, organizacją wystaw prac, podnoszeniem umiejętności oraz promocją lokalnej twórczości.

Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych, na każdym etapie rozwoju artystycznego. Grupa w ramach zajęć uczy się nowych technik plastycznych, podejmuje różnorodne tematy oraz szlifuje wcześniej zdobytą wiedzę i umiejętności. Opiekę merytoryczną nad grupą sprawuje Sylwia Rakowska.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, 2 razy w miesiącu w Muzeum Regionalnym w Bestwinie przy ul. Kościelnej 57. Zapisy na zajęcia u Sylwii Rakowskiej pod numerem telefonu 507839542 (proszę pisać SMS) lub w biurze Muzeum Regionalnego.

Zajęcia instrumentalne nauki gry na flecie poprzecznym.Nauka gry od podstaw z techniką zadęcia . Czas trwania 45 minut. Ćwiczenie techniki oraz zaznajomienie z dziełami wybitnych twórców muzyki klasycznej. Przygotowanie do pracy zespołowej - duety , tria instrumentalne . Opanowanie podstawowych umiejętności improwizacji i aranżacji instrumentalnej . Zajęcia bezpłatne.

Zespół tworzą instrumentaliści kształcący grę od podstaw na zajęciach w GOK. Trio wykonuje utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej , jazzowej . Organizuje koncerty i recitale tematyczne dotyczące kompozytorów danej epoki dla lokalnego środowiska Uczestnicy nabywają umiejętności prezentacji scenicznej, wizerunku artystycznego . Kształcą umiejetność improwizacji i aranżacji . Dzięki poznaniu i wykonywaniu wybitnych dzieł muzycznych mają kontakt z wyższą formą sztuki i kształtują postawę twórczą.

instruktor: Magdalena Wodniak-Foksińska

Kształcenie techniki wokalnej w zakresie głosów chóralnych.Poznanie zasad emisji głosu, techniki zadęcia w czasie śpiewu . Kształtowanie postawy scenicznej. Kształtowanie w zakresie umiejetnosci aranżacyjnych w zakresie akompaniamentu instrumentalnego .Poznanie różnych gatunków piesni i piosenek: historycznej., patriotycznej, poezji śpiewanej , gospel ,religijnej, klasycznej oraz rozrywkowej . Zespol swoją działalność prowadzi od 23 lat. Ma na swoim koncie dwie płyty Na skrzydłach anioła oraz Wyśpiewać niebo. Jest laureatem konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich . Aktualnie uświetnia uroczystosci lokalne oraz organizuje koncerty tematyczne. Zajęcia są bezpłatne . Odbywają się w piątki w godzinach 18:00-20:30