20 December 2023

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bestwina" powstał w 1970 roku, głównym celem zespołu jest kultywowanie oraz ochrona lokalnych tradycji, promocja rodzimego folkloru, podejmowanie próby rekonstrukcji zapomnianych zwyczajów i obrzędów związanych z całym obszarem ziemi bestwińskiej. Od roku 2008 podjął się rekonstrukcji stroju lachowskiego, ubioru ludowego funkcjonującego w Księstwie Oświęcimskim do przełomu XIX i XX wieku. Ten mocno eksponowany, charakterystyczny element zespołu stał się jego wizytówką, marką rozpoznawalną i bezpośrednio utożsamianą z „Bestwiną”. Obecnie jako jedna z nielicznych grup regionalnych w pełnej krasie prezentuje oryginalny folklor Lachów południowo-zachodniej Małopolski.
Repertuar zespołu obejmuje inscenizacje obyczajów i obrzędów: „Hej kolęda, kolęda”, skubanie pierza czyli „Wyskubowiec u Jantoska na Podkympiu”, „Zabawe u Goca na Rzycnym”, „Wyzynek”, „Wiwat” czy „Stowianie moja”. Zespół wykonuje kilkanaście tańców charakterystycznych dla pogórza beskidzkiego np.: „Kowol”, „Mikusz”, „Sotyska”, „Skokano polka”, „Krakowiok”, „Dam walc”, „Świec”. Część taneczną uzupełniają liczne pieśni i przyśpiewki ludowe.
Zespół „Bestwina” jest wielokrotnym laureatem przeglądów folklorystycznych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Do najważniejszych należy zaliczyć udział w Przeglądach Amatorskich Zespołów Artystycznych Spółdzielczości i ZMW, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w wojewódzkich przeglądach zespołów folklorystycznych i kapel ludowych „Wici” w Chorzowie, w „Spotkaniach pod brzymem” w Pszczynie. Brał udział w Ogólnopolskich Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży w Myślcu, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Płocku, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Kilkakrotnie uczestniczył w nagraniach radiowych emitowanych w warszawskiej rozgłośni radiowej oraz wystąpił w studio TVP 3 Katowice w programie „Na ludową nutę”. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” odwiedził ponad 200 miejscowości w kraju i poza jego granicami. W uznaniu dla wieloletniego dorobku odznaczony został Złotą Odznaką „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” oraz Złotą Odznaką „Zasłużony Dla Województwa Śląskiego”. W roku 2021 podczas uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia, zespół odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „GLORIA ARTIS”. Koncertował w Austrii, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii na Węgrzech w Macedonii oraz w Bułgarii gdzie zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu „Gwiazdozbiory” w Neseberze.

Prezes zespołu - Ireneusz Stanclik
Kierownik muzyczny - Mariusz Misdzioł
Choreograf – Sławomir Ślósarczyk

 

Próby Zespołu odbywają się w każdy piątek – godz. 18.00- 21.00.