18 maj 2022

Malarstwo, historia i opowieści z „Józefowej Izby” – Bestwińska Noc Muzeów

Inicjatywa pod nazwą „Noc Muzeów” pozwala zwiedzającym z całej Polski zupełnie za darmo zobaczyć przeróżne skarby i ciekawe wystawy tematyczne w rozmaitych placówkach kultury. Muzeum im. ks. Zygmunta Bubaka co roku włącza się w akcję, proponując mieszkańcom i gościom wspólną podróż przez stulecia. 14 maja „Noc Muzeów” została połączona z wystawą malarstwa Pawła Kiermasza, mistrza pejzaży zimowych.

   

Obrazy Pawła Kiermasza to przede wszystkim olej na płótnie, akwarela i rysunek. Twórcę inspiruje natura, architektura drewniana ziemi pszczyńskiej i otaczająca go rzeczywistość. Urodzony w 1949 r. w Czarkowie k. Pszczyny malarz – z zawodu technik górnik – swoje talenty rozwija w Grupie Plastyków „Sokół” w Jastrzębiu i w Grupie Pszczyńskich Malarzy Nieprofesjonalnych „Zdrzadełko”. Szkolił dzieci i młodzież w Pszczyńskim Centrum Kultury. Artysta zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę Burmistrza Pszczyny i I miejsce w konkursie „Zapach Ziemi”.

Oprócz spotkania ze sztuką, wszyscy chętni wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu Muzeum Regionalnego. Andrzej Wojtyła oprowadził uczestników „Nocy Muzeów” po wozowni, sali narzędzi rolniczych i rzemieślniczych, „Józefowej Izbie”, „Piyknej Izbie”, ekspozycji sakralnej i historycznej. Powody do radości miały zwłaszcza dzieci, które miały możliwość wejścia do powozu i sań, poznania zasady działania żaren, cepa, wirówki do miodu i dotknięcia sprzętów używanych dawniej w gospodarstwie domowych. Wszystko okraszone było anegdotami z życia dawnych mieszkańców gminy Bestwina – od arcyksięcia po biednego szewca. Galeria zdjęć /Źródło: bestwina.pl