01 luty 2023

Panuje opinia, że Polacy są narodem hojnym – znalazła ona potwierdzenie w postaci pomocy dla Ukrainy; hojność wyraża się we wsparciu WOŚP, Caritasu i licznych akcji charytatywnych realizowanych choćby za pomocą internetowych zrzutek. Tej pomocy nigdy za wiele, nie ma dnia, w którym rodzice nie prosiliby o wsparcie leczenia swojego chorego dziecka… Wśród maluszków pilnie potrzebujących operacji znalazł się także Leonek z wadą serca i to dla niego prowadzono zbiórkę podczas koncertu w bestwińskim Domu Sportowca. Impreza w dniu 29 stycznia była praktycznie ostatnią okazją do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, gdyż – jak wiadomo – w polskiej tradycji z dniem 2 lutego okres kolędowania się kończy.

Zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury koncert nie pozostawił nikogo z widzów z niedosytem – utwory w tylu różnych aranżacjach wyrobiły w publiczności przekonanie, że ta sama kolęda w zależności od wykonawcy może brzmieć zupełnie inaczej. W wersji góralskiej, młodzieżowej czy też tradycyjnej, bestwińskiej, żywiołowo i lirycznie – pełny wachlarz możliwości!

Widownia koncertu Występ na scenie


Organizatorzy zaprosili do występu głównie artystów lokalnych, związanych w ten czy inny sposób z gminą Bestwina – jako pierwszy zaprezentował się zespół „Dynamika”, a w nim. m.in. Ireneusz Stanclik i Mariusz Mika, muzycy związani od wielu lat z RZPiT „Bestwina”. W dalszej kolejności przyszedł czas na kapelę góralską „Zbójnicy”. Goście ze Szczyrku w grudniu zawitali na Piknik Bożonarodzeniowy do Kaniowa, a w Bestwinie koncertowali z muzyczną wiązanką typową dla terenów górskich. Przywieźli z sobą dudy żywieckie – solowy popis na tym instrumencie wywołał gromkie oklaski.

Nie obyło się bez niespodzianki – koncertu młodych adeptów skrzypiec z GOK-u nie było na oficjalnym plakacie, lecz to właśnie nasza zdolna młodzież (wspomagana przez zespół „Dynamika”) zdobyła serca publiczności. Pod kierunkiem pani Olgi Rduch sekcja skrzypcowa stale się rozwija, mamy nadzieję, że o jej osiągnięciach usłyszymy jeszcze wielokrotnie.

Góralska kapela Występ na scenie


„Trio Sempre Dolce” w składzie: Dagmara Sordyl, Sabina Kamińska – Wróbel i Kacper Wójtowicz grało i śpiewało m.in. na uroczystości jubileuszy małżeńskich. Nie zawiodło na styczniowym koncercie, podobnie jak zamykający całość Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” z Dziecięcym Zespołem Regionalnym „Mała Bestwina”. Bogate instrumentarium, oryginalne stroje lachowskie, pasja do historii, do odtwarzania przeszłości – oto cechy, dzięki któremu „Bestwina” jest podziwiana i nagradzana na różnych przeglądach i konkursach.

Trio Sempre Dolce

Wraz z innymi mieszkańcami i gośćmi koncertu wysłuchał przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, można było ponadto dostrzec sołtysów, radnych, prezesów i członków organizacji społecznych czy też inne osoby pełniące rozmaite funkcje. Chętni korzystali z kawiarenki, zaopatrywali się pyszne ciasta i wspomagali Leonka dzielnie walczącego o zdrowie.

Więcej zdjęć - GALERIA (Link zewnętrzny - nowe okno)

Adres linku: https://photos.app.goo.gl/cAq7tQot2eowZmREA

Zachwyt widowni uchwycony na zdjęciu