Wernisaż wystawy malarstwa Barbary Pokładnik
- Szczegóły
- Odsłony: 106
Umiejętnie łączy barwy ciepłe z zimnymi, jej prace to efekt wieloletniej nauki, wspaniałego talentu i ogromnej wyobraźni. Barbara Pokładnik z bestwińskiej grupy „Jaskółka” jest artystką, której poczynania chwali sam Florian Kohut. Znany malarz z Rudzicy wspólnie z innymi twórcami zaszczycił wernisaż obrazów pani Pokładnik, który miał miejsce 14 września w Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Wystawę zorganizowano z myślą o prezentacji dorobku malarki na przestrzeni lat – jest on naprawdę spory, od malowania na szkle do dzieł wykonywanych olejem na płótnie.
- Na moich obrazach zobaczycie syreny, konie, kobiety z kwiatami, motywy bajkowe… Nie brakuje matek trzymających dzieci w chustach, ponieważ macierzyństwo to piękny temat i znaczący symbol – wyznaje Barbara Pokładnik. W przyszłości pragnę skupić się bardziej na portretach i pejzażach, maluję obecnie głównie olejem, rzadziej techniką akrylową. Bardzo miło wspominam wystawę naszej grupy „Jaskółka” w Kozach, gdzie gościliśmy we wnętrzach Pałacu Czeczów.
![]() |
![]() |
Droga Barbary Pokładnik nie była łatwa, często wiązała się z życiowymi przeciwnościami, którym należało stawić czoła. Wsparcie rodziny (szczególnie Mamy) i przyjaciół jest tym, co daje jej niesamowitą siłę. Dzięki temu powstają obrazy przyciągające wzrok gości naszego muzeum. Są liczne nawiązania do mitycznych stworzeń morskich, wspomniane konie, sceny religijne i nawet nawiązanie do freedivingu, dyscypliny sportowej znanej w Bestwinie za sprawą pochodzącej stąd mistrzyni świata.
![]() |
![]() |
Goście wypełnili galerię bardzo licznie, oprócz członków „Jaskółki” przybyli m.in. artyści zrzeszeni w grupie „Zdrzadełko”. Andrzej Wojtyła z muzeum ocenia wernisaż jako duży sukces, zwraca uwagę na interesującą ewolucję twórczą autorki, rozpoczynającej przygodę z farbami u znanej malarki ludowej Rozalii Szypuły.
Więcej zdjęć - GALERIA
Zaproszenie na recital
- Szczegóły
- Odsłony: 76
II Charytatywny Maraton Zumba Fitness
- Szczegóły
- Odsłony: 113
Dożynki Gminne - Bestwinka 2023
- Szczegóły
- Odsłony: 193
Sołectwo Bestwinka przeżywa w tym roku swoje wielkie chwile. Trzydziestolecie szkoły podstawowej, nadanie jej imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego i wreszcie długo oczekiwane dożynki gminne. Impreza w tej formie powraca do Bestwinki trzeci raz: najpierw debiut w r. 2013, potem r. 2017 i wreszcie 10 września 2023 r. Współczesne dożynki nawiązują do uroczystości organizowanych dawniej, ale rzecz jasna są wzbogacone o nowoczesne elementy – obok koni pojawiają się bardzo zaawansowane maszyny rolnicze. To święto każdego, kto kocha i szanuje przyrodę, kto związał swoje życie z przetwarzaniem i ochroną środowiska naturalnego. Nie tylko rolnicy, ale także hodowcy, rybacy, wędkarze, pszczelarze, sadownicy, szkółkarze, myśliwi – reprezentacje różnych środowisk bawiły się w Bestwince wspólnie, a całość została zorganizowana w sposób sprawny, z rozmachem, humorem i pomysłowością.
Planowanie dożynek zaczyna się właściwie zaraz po zakończeniu poprzednich i trudno policzyć, ile dokładnie osób angażuje się w tak duże przedsięwzięcie. Obok Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Gminy są to w głównej mierze mieszkańcy reprezentowani przez sołtysa (w przypadku Bestwinki jest to Teresa Paruch-Ryś) i radę sołecką, radych gminnych i powiatowych, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Straż Pożarną, szkołę, parafię, klub sportowy, inne stowarzyszenia i osoby indywidualne. Przedstawiciele czterech sołectw tworzą korowód pojazdów i jeźdźców – tym razem wyruszył on spod strażnicy OSP i podążając ulicami sołectwa dotarł na tereny sportowo-rekreacyjne KS Bestwinka. Wcześniej krótka uroczystość przywitania z udziałem wójta Artura Beniowskiego miała miejsce pod domem starostów. Tę zaszczytną funkcję sprawowali Joanna i Łukasz Greń, właściciele gospodarstwa szkółkarskiego nagrodzonego przez Urząd Marszałkowski w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.
![]() |
![]() |
Należy podkreślić, że nie tylko inicjatywa „odgórna” ale bezpośrednie zaangażowanie mieszkańców gminy (nie tylko Bestwinki) nadaje dożynkom tak unikalny charakter. Coraz więcej rodzin tworzy przydomowe dekoracje, „wyczarowując” ze słomy, warzyw i owoców małe dzieła sztuki. Przystrajano traktory, kombajny i samochody; w korowodzie oprócz motywów typowo rolniczych zauważalne były akcenty rybackie (Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” i hodowcy), łowieckie (KŁ „Bażant”), nie brakowało także konnej bryczki dla wójta i starostów oraz wspomnianych wcześniej jeźdźców na pięknych wierzchowcach. Asystę zapewniły strażackie wozy bojowe.
Mszę św. w podziękowaniu za tegoroczne zbiory odprawił ks. Józef Baran, proboszcz parafii św. Sebastiana. Kapłan zauważył, że dożynkowa niedziela to czas uroczystości w wielu różnych miejscowościach (dożynki w Kozach, beatyfikacja rodziny Ulmów w Markowej) i podziękował tym, którzy uświetnili swoją pracą i obecnością święto plonów w Bestwince. Podczas liturgii oprawę muzyczną zapewnił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” wspólnie z Orkiestrą Dętą Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, czytania i modlitwę wiernych wykonywali sołtys Teresa Paruch – Ryś, przewodnicząca KGW Maria Gawęda i radny gminy Bestwina Sławomir Walczak. Wójt wraz z małżonką przekazali chleb oraz wieniec, natomiast starostowie i reprezentanci sołectw – dary natury, płody rolne i domowe wyroby. Poczty sztandarowe wystawili strażacy, pszczelarze i myśliwi. Ogólny zachwyt wzbudziła dekoracja ołtarza, szczególnie artystycznie wykonany ul.
![]() |
![]() |
Krótki koncert orkiestry dętej stał się wstępem do części oficjalnej z udziałem zaproszonych gości. Tę część dożynek poprowadził Sławomir Ślósarczyk, znawca kultury regionalnej. Witając starostów zauważył, że małżonkowie założyli stroje charakterystyczne dla miejsca swojego pochodzenia – pan Łukasz wybrał strój lachowski, a pani Joanna – śląski. Starostowie ofiarowali wójtowi chleb, nie zabrakło oczywiście tradycyjnej formuły o jego sprawiedliwym podziale. Z zaproszenia skorzystali parlamentarzyści, byli to posłowie i posłanki: Mirosław Suchoń, Małgorzata Pępek, Mirosława Nykiel, Przemysław Koperski, przedstawicielka Izabeli Kloc. Wieczorem dotarł minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Przemawiali poza tym wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i wicestarosta bielski Andrzej Kamiński. Zgodnie ze zwyczajem, odbyło się przekazanie symbolu dożynek (sierpa) kolejnemu organizatorowi – będzie to sołectwo Bestwina. Symbol odebrały sołtys Bestwiny Maria Maroszek i przewodnicząca KGW „Bestwinianki” Urszula Orłowska.
Dożynkom towarzyszyła wystawa historycznych zdjęć przygotowanych i opracowanych merytorycznie przez przewodniczącą Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Dorotę Surowiak. Druga wystawa prezentowała dorobek grupy artystów plastyków „Jaskółka”. Ofertę gastronomiczną oferowały liczne stoiska, m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Bestwince czy też gospodarstwo rybackie pana Janusza Pająka.
![]() |
![]() |
Część taneczną poprowadziły dwa zespoły: „Tyrolia Band” oraz „Dynamika” – w obydwóch występują muzycy znani z naszych lokalnych formacji, bawiono się do późna, czemu sprzyjała prawdziwie letnia, upalna pogoda.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przygotowali uroczystość i w niej uczestniczyli.
Do zobaczenia w Bestwinie!
Więcej zdjęć - GALERIA (Link zewnętrzny, nowe okno przeglądarki)
Zaproszenie na wystawę do Muzeum Regionalnego
- Szczegóły
- Odsłony: 112
![]() |
Barbara Pokładnik swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła uczestnicząc w warsztatach u znanej i cenionej malarki ludowej, Rozalii Szypuły. Znaczną część swej drogi artystycznej poświęciła nauce malarstwa na szkle. Uczestniczyła w wielu wystawach malarstwa, promując twórczość ludową regionu. Obecnie czuje się swobodnie, malując zarówno na szkle, jak i na płótnie. Malarstwo olejne i akrylowe umożliwia jej wyrażanie emocji i uczuć. Inspiracje do obrazów czerpie głównie z własnej wyobraźni. Jej baśniowy świat zamieszkują różne postacie: syreny, anioły, święci oraz zwierzęta. Jako artystka wszechstronna zajmuje się także malarstwem portretowym. |