Jak to jest być twórcą ludowym? – warsztaty w Muzeum Regionalnym

Na stronie internetowej powiatu bielskiego możemy znaleźć pokaźną listę twórców i artystów ludowych, mistrzów malarstwa, rzeźby, haftu i rzemiosła artystycznego. Są między nimi również osoby związane z gminą Bestwina. Każdy z tych pasjonatów w pewnym momencie rozpoczął swoją przygodę z tworzeniem, niektórzy już w dzieciństwie. Być może w ich ślady pójdą uczestnicy warsztatów „Na ludowo”, jakie w dniach 27 – 29 lipca odbywały się w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka.

Motywem przewodnim pierwszych zajęć były ptaki - te tradycyjne, drewniane i te papierowe, wykonywane w nieco zapomnianej technice linorytu. W kolejnym dniu uczestnicy pomalowali zabawkowe koniki z drewna i zrobili z bibułki kwiaty, którymi ozdobili obrazki przedstawiające konie. Zwieńczeniem całości stało się pieczenie smakowitych bułeczek, zarówno z mąki pełnoziarnistej, z wykorzystaniem zakwasu, jak i z białej mąki pszennej. Wypiek poprzedziły nauka mielenia na żarnach i lekcja o narzędziach rolniczych znajdujących się w Muzeum.

Formularz zgłoszeniowy dostępny w Muzeum Regionalnym lub do pobrania >> TUTAJ << (nowa zakładka, nowe okno).

 

Postacie z filmów i gier komputerowych za sprawą Pauliny Maciejny zamieszkały w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Młoda artystka z Bestwiny, członkini lokalnej grupy plastyków „Jaskółka” świetnie czuje się zarówno w technice ołówkowej jak i w akrylowej, a swoje umiejętności szlifuje już od pierwszych lat życia: - Odkąd pamiętam, uwielbiałam rysowanie i wychodziło mi to lepiej, niż mojemu tacie! – wspomina.

Muzealny wernisaż w dniu 19 lipca to udany debiut, o czym świadczyło zainteresowanie licznych gości, w tym rodziny, przyjaciół i członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Spotkanie poprowadził Andrzej Wojtyła. Nie ma przed Pauliną tajemnic świat Wiedźmina i uniwersum Władcy Pierścieni, wdzięczną tematyką są także góry i „martwa natura”. Uczennica Sylwii Rakowskiej do bestwińskiego klubu plastyków „Jaskółka” dołączyła dzięki państwu Dorocie i Andrzejowi Surowiakom. W życzliwym gronie rozwija swoje pasje, marzy o studiowaniu grafiki. W tym roku ukończyła technikum Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku – Białej na kierunku technik informatyk. Debiutantce życzymy dalszych sukcesów i realizacji wszystkich zamierzeń, a wystawę można oglądać do końca lipca.