07 kwiecień 2021

Gminny Ośrodek Kultury

Budynek przy ul. Krakowskiej 123 to główna siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie. Oprócz biur pracowników (dyrekcja, księgowość, administracja) znajduje się sala widowiskowa, sala prób, sala chóralna czy kostiumernia. Swoje odrębne pracownie mają także uczestnicy zajęć nauki gry na gitarze, instrumentach klawiszowych, zajęć artystycznych oraz modelarskich.

Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie (ul. Kościelna 57, Bestwina)
Bestwina, wieś o niezwykle bogatej historii, położona tuż za granicą miast Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic poszczycić się może Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Muzeum to zostało założone w 1993 roku jako wyraz szacunku do lokalnej historii i tradycji.

Wchodząc do Józefkowej izby, przenosimy się do XIX-wiecznej wiejskiej chaty. Stoją tam liczne naczynia i sprzęty niezbędne w gospodarstwie domowym, m.in. piec i żeleźnioki w których gotowano strawę, skopce na mleko, maśniczki, na ścianie wiszą półeczki a na nich talerze, dzbanki i miski. Pod oknem stoi stół otoczony ławami, w dzień służącymi do siedzenia a w nocy do spania. Nad stołem wiszą zaś obrazy świętych patronów, troszczących się o domowników.

Kolejne pomieszczenie to tzw. piykno izba. Znajduje się w niej jedyne w całej chałupie łóżko ze wspaniałą, wykrochmaloną pościelą, pięknie przystrojony stół oraz komoda, a na niej ołtarzyk ze Świętą Panienką. W rogu stoi szafa pełna strojów noszonych dawniej przez mieszkańców bestwińskiej ziemi. To właśnie w tej izbie przyjmowano księdza po kolędzie, tutaj przed ślubem rodzice błogosławili dzieci, tu także żegnano nieboszczyków.

Z całą pewnością warto również odwiedzić wozownię, w której znajdują się pojazdy z XIX i XX stulecia: kolasa czyli paradny powóz konny na kółkach, szrombek – powóz na płozach a także elementy końskiej uprzęży. Nie mniej interesująca ekspozycja znajduje się w kolejnym pomieszczeniu, gdzie zebrano najstarsze narzędzia rolnicze. Ponadto w muzeum znajdują się także urządzenia pszczelarskie, szewskie oraz tkackie.

W pracowni dziejów wsi poznać można historię Bestwiny od najdawniejszych czasów, zobaczyć XIII-wieczne wykopaliska, Księgę Jurysdykcji Państwa Bestwińskiego oraz akt wykupienia się chłopa z poddaństwa z XVIII wieku. Tutaj także poznać można wybitne osobistości związane z Bestwiną – nauczycieli, księży, wojskowych czy wreszcie zwykłych ludzi, którzy odcisnęli niezatarte piętno nie tylko na lokalnej historii.

Muzeum Regionalne w Bestwinie jest ciekawym miejscem na mapie regionu śląsko-małopolskiego. Warto zboczyć z trasy by tu zajrzeć, obejrzeć się za siebie w przeszłość, odetchnąć klimatem wsi znaczonej tysiącletnią historią, uczestniczyć w tradycyjnym pieczeniu chleba, a potem zasiąść do swaczyny przy biesiadnym stole na klepisku w Józefkowej Izbie.

 

Dom Gromadzki w Kaniowie