21 luty 2022

Dzieci podczas zajęć

Czym kierowali się w życiu wielcy podróżnicy, konstruktorzy, naukowcy? I co mają z sobą wspólnego takie postacie jak Kolumb, Einstein, Skłodowska-Curie, Magellan, bracia Wright? Słowem-kluczem może być ciekawość. To ona popycha człowieka do poznawania świata, najpierw tego w najbliższej okolicy a później w odległym kosmosie czy na szkiełku laboratoryjnym. Zaczyna się już w dzieciństwie, od stawiania pytań w rodzaju „dlaczego niebo jest niebieskie”. Mądrze pokierowane dziecko poprzez zabawę przyswaja sobie różne dziedziny wiedzy, co w wieku dojrzałym owocuje wspaniałymi pasjami. XXI wiek dostarcza wspaniałych możliwości edukacyjnych: ich próbkę dały zajęcia, jakie podczas ferii zimowych zorganizowały gminne placówki – Gminny Ośrodek Kultury oraz Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka.

Dzieci podczas zajęć   Dzieci podczas zajęć

Warsztaty dla najmłodszych odbywające się w dniach 14 – 18 lutego można było podzielić na artystyczne, naukowe, techniczne, podróżnicze i kulinarne. Wiele radości dało uczestnikom konstruowanie i programowanie robotów z klocków LEGO. Zbudowano niesamowite maszyny rodem z powieści Stanisława Lema! Uniwersytet Rozwoju zaproponował zajęcia pt. „Master Chef” i „Owady dla odważnych”, wielką atrakcją stało się poza tym kino sferyczne rozłożone na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kaniowie.

Dzieci podczas zajęć   Dzieci podczas zajęć


Znany autor powieści i rysownik, a przy okazji członek piłkarskiej reprezentacji Polski pisarzy, Zbigniew Masternak, poprowadził lekcje rysowania komiksów. Równie ciekawa okazała się podróż po świecie. Udano się do Meksyku i na Hawaje, nie zapominając przy tym o bliższej okolicy. Tradycyjne stryszawskie ptaszki, maskotki ze słomy, dzieła ze szklanej mozaiki, świece i mydełka to rzeczy, jakie można wykonać z powszechnie dostępnych materiałów. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.

Dzieci podczas zajęć   Dzieci podczas zajęć

Miłośnicy sztuki cyrkowej i teatralnej zaznajomili się z iluzją, chodzeniem na szczudłach, żonglerką, obejrzeli także przedstawienia przygotowane przez teatr lalek „Bajka” i teatr „Maska”. Te interaktywne spektakle są świetną alternatywą dla mediów elektronicznych.

Całotygodniowe zajęcia dla dzieci z klas 1-5 cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na ich różnorodność i atrakcyjną tematykę. Na wysokości zadania stanęli także prowadzący – już sprawdzeni albo całkiem nowi. Ferie współfinansowane były przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. 

Więcej zdjęć - GALERIA (link zewnętrzy, nowe okno)