W dniach 27-28.04.2024 roku w Kruszwicy odbył się 24. Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych. To "kultowe" już wydarzenie, przyciągnęło wielu modelarzy kartonowych ze wszystkich zakątków kraju. Jakość zaprezentowanych modeli była na bardzo wysokim poziomie, przez co otrzymanie miejsca na podium wymagało od modelarzy niezwykłego doświadczenia. I tym razem zaprezentowane przez naszych modelarzy prace zostały docenione przez obradujące jury. Na podium, plasując się na 3. miejscu w kategorii samolotów odrzutowych, stanął Patryk Maga. Uzyskał wyróżnienie za model samolotu Mig-29.
Obecnie w naszej modelarni powstają kolejne, skomplikowane modele, które już niebawem zaprezentujemy na konkursach modelarskich. Zwycięzcom oraz uczestnikom wydarzenia serdecznie gratulujemy.

 

Kliknij w plakat aby powiększyć w nowym oknie przeglądarki.

 

Kliknij w plakat aby powiększyć w nowym oknie przeglądarki.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej rozpoczyna drugą edycję konkursu plastycznego „TKB w oczach dzieci". Konkurs organizowany jest w ramach 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Współorganizatorami konkursu są Miejski Ośrodek Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskie w Żywcu.

Jego celem jest kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac plastycznych na określony temat, a także upowszechnianie wiedzy o Tygodniu Kultury Beskidzkiej, wielkim święcie folkloru i tradycji ludowej Beskidów. Konkursowi przyświeca również idea wzmacniania poczucia tożsamości kulturowej wśród dzieci, co z kolei służyć ma utrwaleniu dziedzictwa kulturowego subregionu południowego województwa śląskiego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I–IV oraz V–VIII. Prace konkursowe muszą tematycznie być związane z Tygodniem Kultury Beskidzkiej. Format wyłącznie A4 oraz A3, technika wykonania jest dowolna (farby plakatowe, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, piórkiem, węglem itp.).

Tradycyjne palmy z naturalnych składników, malowane ptaszki i piękne stroiki na świąteczny stół – takie przedmioty wykonywali uczestnicy dorocznych warsztatów etnograficznych w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka. Podczas tych zajęć najmłodsi nauczyli się, że każdy element bestwińskiej palmy (leszczyna, śliba, trzcina, drzewo graniate, jałowiec itd.) posiada swoją symbolikę, związaną z religijnym wymiarem Wielkanocy, bądź też z obrzędowością ludową. Kolorowe ptaszki niczym nie ustępowały tym najsłynniejszym ze Stryszawy, zaś własnoręcznie wykonane stroiki cieszą oczy o wiele bardziej, niż te supermarketowe. Zajęcia cieszyły się jak zawsze dużym powodzeniem i sprawiły dzieciom autentyczną radość tworzenia.