31 maj 2022

 

To wyjątkowy Dzień Matki 2022.
Spalony wojną, ale z ciepłym sercem, wielką wewnętrzną siłą,
wiarą i heroizmem ukraińskich matek.
Każda z Was dokonała nie lada wyczynu,  dla dobra swoich dzieci, dla dobra Ukrainy.

[W. Zełenski – Prezydent Ukrainy]

 

Mama ukochała nas jako pierwsza

Droga Mamo!
Dziękuję za każdy spędzony wspólnie z Tobą dzień,
za pokazywanie mi świata,
za uczenie bycia odważnym, wolnym i otwartym na innych.
Kocham Cię za wszystko i na zawsze!

 

     Geneza powstania święta Dnia Matki wiąże się z obrzędami poświęconymi starożytnym boginiom-matkom i opiekunkom płodności. W starożytnym Egipcie szczególnie czczona była Izyda, patronka rodzin, ogniska domowego i macierzyństwa. W starożytnej Grecji oddawano hołd Rei, żonie Kronosa, która uważana była za matkę wszechświata i wszystkich bogów. Jej rzymską odpowiedniczką była Ops, bogini płodności i urodzaju. W Rzymie ponadto szczególnym kultem otaczano Kybele jako Magna Mater, czyli Boginię-Matkę. Pierwszy raz w Polsce dzień ten obchodzono w 1914 roku w Krakowie. Zwyczaj ten zakorzenił się w różnych krajach, ale tylko w Polsce związany jest z dniem 26 maja. W Ukrainie jest to święto ruchome i przypada na drugą niedzielę maja. Kultywujemy go, aby okazać naszym mamom miłość i podziękować im za trud włożony w nasze wychowanie. Podczas tego wyjątkowego święta matki są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. 

     Nie inaczej było 28 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie, gdzie od połowy marca organizowane są warsztaty edukacyjno-kulturalne dla dzieci przedszkolnych uchodźców z Ukrainy mieszkających na terenie naszej gminy. W tym dniu dzieci uczestniczące w tychże zajęciach przygotowały specjalny polsko-ukraiński, słowno-muzyczny upominek dla swoich mam, które odwiedziły mury naszego Ośrodka. Program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pana Aleksandra Papiernika oraz ukraińskich opiekunek dzieci zakończyły wręczeniem swoim mamom samodzielnie przygotowanych laurek. Wójt gminy Artur Beniowski nawiązując do charakteru uroczystości złożył im życzenia pokoju i wolności, zapewniając o naszej pamięci i opiece. Wspomniał także o tym, że 24 lutego życie milionów ludzi zawaliło się w jednej chwili. Mężczyźni ruszyli, by bronić ojczyzny, a kobiety wraz z dziećmi rozpoczęły śmiertelnie niebezpieczną podróż ku granicy z Polską – podróż ku bezpieczeństwu. Wielu z nich schronienie znalazło w naszej gminie dzięki dobroci i życzliwości mieszkańców.

    Władze naszej gminy w osobach: Wójta Gminy Bestwina – Artura Beniowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy – Jerzego Stanclika oraz Skarbnika – Anity Kubik nie zapomniały także o małych artystach, którym wręczyli upominki z okazji zbliżającego się ich święta – Dnia Dziecka.

 Więcej zdjęć - GALERIA (link zewnętrzny, nowe okno)