W dniach 27 i 28 maja w Wilamowicach odbyły się „Wilamowskie Śmiergusty 2023”- Święto Lokalnej Kultury Ludowej, zorganizowane w ramach projektu finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. Organizatorem imprezy była Gmina Wilamowice i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.
Imprezę otworzył Marian Trela, burmistrz Wilamowic w towarzystwie delegacji miast partnerskich: Dolní Benešov z Republiki Czeskiej, Rajeckich Teplic ze Słowacji, Županja i Klanjec w Chorwacji, Dolnego Benesova z Czech oraz: Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy, Wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, Posła na Sejm RP Małgorzaty Pępek, Asystenta Posła na Sejm Mirosławy Nykiel - Bartosza Sykuły, Wicestarosty Powiatu Bielskiego Andrzeja Kamińskiego, Członka Zarządu Powiatu Doroty Nikiel oraz wójtów z zaprzyjaźnionych gmin z Powiatu Bielskiego.
Elementem poprzedzającym oficjalne otwarcie była gra terenowa „Fymela Śrop” („Tropem iskry”), której kanwa osnuta została na podaniach i legendach wilamowskich. Motywy wilamowskie przeplatały się również w warsztatach artystycznych Mulkjadrymuł, co w języku wilamowskim znaczy motyl. „Skarby z wilamowskiej szafy”, „Rozkwitamy”, „Kukuryku na patyku”, „Eko torby”, „Warsztaty tworzenia kukieł śmierguśników” zakończone tańcem kukieł, „Rybakomalarze”, „Memory Folk”, „W krainie baniek”, to tylko nieliczne propozycje warsztatowe, w których pojęcie wieku uczestników kompletnie się zatarło. Przez dwa dni spotkań, na scenie wystąpiły zespoły regionalne działające na terenie naszej gminy: Zespół Regionalny Wilamowice działający przy Stowarzyszeniu na rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice "Wilamowianie" Zespół Regionalny Cepelia Fil Wilamowice działający przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym pod nazwą "Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia-Wilamowice-Fil", Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy "Echo", Zespół Regionalny "Pisarzowianki" , Zespół Regionalny "Dankowianie", Zespół Regionalny Zasolanie i Zespół Regionalny Tradycja, grupy taneczne ze szkoły Tańca Stereo i Szkoły Tańca Cubana. Nie mogło zabraknąć koncertów orkiestr dętych : Orkiestry Dętej z Wilamowic oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Pisarzowic, jak również prezentacji tanecznych mażoretek "Nemezis" i "Gracja" .
W niedzielę na wilamowskiej scenie brylowały dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli gminy. Ich kolorowe prezentacje to wynik ogłoszonego wcześniej przez MGOK konkursu „U nas jest najlepiej”, konkursu fotograficznego „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” oraz konkursu na najpiękniejszy strój śmierguśnicki. Uczniowie wnieśli dużo radości i koloru do korowodu, który w niedziele po uroczystej mszy, która odbyła się w Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, przemaszerowali wraz z wszystkimi uczestnikami imprezy na płytę boiska, gdzie impreza miała miejsce. Również w niedzielę po raz pierwszy uczestnicy imprezy wzięli liczny udział w ustanowieniu rekordu w tańcu „chodzonego wilamowskiego”. Organizatorzy mają nadzieję, że ten punkt programu stanie się nową tradycją na Wilamowskich Śmiergustach. Nie obyło się bez tradycyjnych już degustacji wyśmienitych przysmaków, przygotowanych przez niezastąpione członkinie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy. Jak zwykle stanęły na wysokości zadania!
W trakcie obu dni trwania imprezy na scenie wystąpili : zespół „The Postman”, zespół „Pieczarki”, „Retrospekcja”, „Pozytywnie nakręceni”, do zabawy tanecznej przygrywał zespół „Replay”. W nawiązaniu do tradycji zielonych świątek w sobotnią noc wystąpił Teatr Ognia „Tesserakt”. Ich prezentacji towarzyszył taniec ogromnych kukieł ubranych w kolory tradycyjnego stroju wilamowskiego, wykonanych przez uczestników wydarzenia.
Dodatkową atrakcją był również pokaz ratownictwa technicznego prowadzony przez strażaków z jednostki OSP Wilamowice oraz Fundacji Pomocy Maltańskiej - Maltańska Służba Medyczna z siedzibą w Katowicach.
Elementem zamykającym drugi dzień imprezy był niesamowity pokaz laserów, przygotowany przez firmę Laserprofi Piotra Syrenicza, który zakończył dwudniowe spotkania z kulturą, tańcem i śpiewem.
Przy przepięknej pogodzie zarówno goście jak i mieszkańcy bardzo licznie przybyli na imprezę. Nie zabrakło różnorodnych stoisk gastronomicznych, wesołego miasteczka i wielu innych atrakcji. Należy wspomnieć, że imprezę wsparli sponsorzy, w tym Gaz System S.A – Operator Gazociągów Przesyłowych - partner wydarzenia, którym organizatorzy serdecznie dziękują, ponieważ poprzez ich znaczące wsparcie wymienione wyżej działania były możliwe!
Tegoroczne „Wilamowskie Śmiergusty 2023” - Święto Lokalnej Kultury Ludowej” przeszły już do historii, więc nie pozostaje nic innego jak powiedzieć „do zobaczenia za rok”!
GAZ-SYSTEM S.A. partnerem w organizacji imprezy Wilamowskie Śmiergusty 2023
GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.
Więcej informacji o firmie pod adresem: www.gaz-system.pl