19 czerwiec 2023

Święto Gminy Bestwina – XVIII „Laski uOzgraj”

 Od Bestwiny, po Nowy Sącz – ziemie zasiedlane przez grupę etnograficzną Lachów są dość rozległe. Choć nieco różnimy się strojami regionalnymi czy gwarą, to mamy świadomość, że jesteśmy częścią wielkiej, lachowskiej rodziny z jej niezwykle bogatym folklorem. Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne znane jako „Laski uOzgraj” pokazują tę jedność w różnorodności na sposób artystyczny, poprzez występy estradowe. Rzecz jasna nie występują tylko zespoły z kręgu Lachów, zawsze miło widzieć gości ze Śląska czy też z Podhala. „Laski uOzgraj” odbywał się 17 czerwca po raz osiemnasty i był integralną częścią Święta Gminy Bestwina.

Zaczęło się na sportowo. Szkółka „Master Sport i Rekreacja” już w godzinach przedpołudniowych przygotowała dla całych rodzin serię gier i zabaw ruchowych. Piłka nożna, przeciąganie liny, gra w boule i inne ciekawe dyscypliny – to propozycja dla tych, którzy spędzają czas aktywnie. Słoneczna pogoda sprzyjała temu ciekawemu preludium do dalszej części programu.

 

Występy sceniczne trwały od godziny 14.30. Najpierw zatańczył  i zaśpiewał Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Bestwina”, w dalszej kolejności – Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”. Po gospodarzach zaprezentowali się goście. Folklor podhalański pokazali „Mali Maniowianie” - od ostatniego ich występu w Bestwinie minęła już prawie dekada i należałoby powiedzieć, że „mali” są już dorośli i profesjonalni! Z kolei Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki” popularyzuje folklor Lachów Sądeckich – ich układy taneczne i przyśpiewki również zostały nagrodzone burzą oklasków. Nagrody rzeczowe w towarzystwie prowadzącego „Laski uOzgraj” Sławomira Ślósarczyka wręczał zespołom wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Wójt w krótkiej części oficjalnej skierował do publiczności kilka słów, a wraz z nim na scenie pojawili się poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, przedstawicielka posłanki Mirosławy Nykiel Beata Łukowicz, radny powiatu bielskiego Grzegorz Gawęda i sołtys Bestwiny Maria Maroszek.

 
 

Żałuję, że nie dane mi było nauczyć się języka słowackiego – mówił Grzegorz Boboń, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Z niedalekiej Słowacji przyjechał bowiem popularny zespół „Kortina”. Muzycy bardzo dobrze odnaleźli się w Bestwinie, bariera językowa okazała się nieistotna, gdyż można było bez problemu zrozumieć to, co mówili i śpiewali. W stylu „disco polo” rozgrzewał wszystkich „Loverboy”, zaś nocną zabawę taneczną poprowadził niezawodny „Puls Music” z Dankowic. W przerwie, około godziny 22.00 miał miejsce kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.

 
 

Podczas Święta Gminy nie zabrakło atrakcji towarzyszących. Stoisko gastronomiczne z domowymi potrawami i wypiekami przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „Bestwinianki”. Jednostki OSP z terenu naszej gminy udostępniły do oglądania swoje wozy bojowe. A przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Dorota Surowiak zabrała pasjonatów historii w podróż przez stulecia, organizując obok sceny wystawę fotograficzną „Lachy – ocalić od zapomnienia”. Były dmuchane zamki, „coś na ząb” i ogromny namiot. Patronat nad całą imprezą objęły gmina Bestwina i powiat bielski, natomiast sponsorem głównym – już po raz kolejny – została firma GAZ-SYSTEM.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Więcej zdjęć - GALERIA

Źródło: bestwina.pl