24 sierpień 2023

 

Ze stawów – prosto na stoły, nie tylko na te wigilijne, ale też piknikowe, podczas upalnego lata. Karp z gminy Bestwina, hodowany tutaj od niepamiętnych czasów, a udoskonalony i rozsławiony przez działającego w Kaniowie Adolfa Gascha przeżywa w sierpniu momenty prawdziwej chwały. Jedynie pandemia koronawirusa przerwała tradycję organizowania Święta Karpia Polskiego, lecz impreza po „zamrożeniu” powróciła. 19.08 2023 r. odbyła się po raz 21, z wyjątkowym rozmachem i przy pięknej pogodzie, z udziałem gwiazd estrady i gości z różnych stron naszego powiatu oraz z dalszych okolic.       

91 uczestników wzięło udział w tradycyjnych zawodach wędkarskich, nieodłącznie towarzyszących Świętu Karpia. Od wczesnych godzin porannych w wodach akwenu „Miasteczko” łapano piękne okazy różnych ryb, z których największą złowił Andrzej Góra (był to amur, 3,25 kg). O godzinie 12.00 na terenach rekreacyjnych w Kaniowie, w obecności wójta Artura Beniowskiego, przedstawicieli Rady Gminy Bestwina i rady Powiatu Bielskiego wręczono nagrody najlepszej dziesiątce. Wyniki ogłosił prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” im. A. Gascha Roman Sas. Laureaci otrzymali dyplomy, vouchery i kawę ufundowaną przez palarnię „Grunt”, a to jeszcze nie koniec wyróżnień, kolejne zostały wręczone podczas części oficjalnej. Pierwsza dziesiątka zawodów: 1. Seweryn Furczyk (8,06 kg), 2. Stanisław Olejak (7,51), 3. Rafał Szyma (6,07), 4. Konrad Szwed, 5. Aleksander Nycz, 6. Janusz Niemiec, 7. Andrzej Góra, 8. Edward Busz, 9. Bartłomiej Drużbański, 10. Krzysztof Kotas.

 
 

Przy muzyce kapeli „Zbójnicy” ze Szczyrku rozpoczęło się popołudniowe świętowanie. Przybywający na kaniowskie tereny rekreacyjne miłośnicy dobrej ryby mieli do wyboru karpia w różnych postaciach (wędzony, smażony), jesiotry, pstrągi, ryby w zalewie octowej, przysmaki mięsne, frytki, lody, gofry, napoje, watę cukrową… Dla dzieci przygotowano dmuchane zamki, pojawiły się stoiska z gadżetami i konkursami, m.in. namioty LGD „Ziemia Bielska”, LGR „Bielska Kraina”, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, firm „Orion”, „Autotest”, programu „Czyste Powietrze” itd. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniowie pod przewodnictwem Mieczysławy Głombek oferowały słodkie, domowe wypieki.

            Oprócz „Zbójników” doskonale wprowadzających w klimat imprezy dzięki zabawnym przyśpiewkom i konkursom (m.in. konkurs dmuchania w trombitę) na estradzie zaśpiewali i zagrali „Lokomotywa Band” i znany słowacki artysta Marek Bednár. To kolejny, po występującej na Święcie Gminy Bestwina „Kortinie” wykonawca zza południowej granicy. Wieczorną zabawę taneczną poprowadził popularny „Albatros”, wielokrotnie koncertujący na tutejszych scenach.

W ramach części oficjalnej prowadzący – dyrektor GOK Grzegorz Boboń zaprosił na estradę parlamentarzystów, samorządowców, władze Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” i wędkarzy – zwycięzców zawodów, którzy z rąk szacownych gości odebrali okazałe statuetki. Z zaproszenia skorzystali posłowie na Sejm RP – Mirosława Nykiel, Przemysław Drabek, Mirosław Suchoń, kandydatka w wyborach do Sejmu – Beata Łukowicz, członkini Zarządu Powiatu Bielskiego Dorota Nikiel. Z kolei Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda ufundował trofeum „za największą złowioną rybę”. Wójt gminy Bestwina Artur Beniowski przypomniał o ogromie pracy wkładanej przez wędkarzy w upiększanie gminy i akwenów, w podobnym tonie wypowiedział się prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego Roman Sas, który zresztą otrzymał od kolegów specjalną nagrodę – wręczył ją sekretarz Stowarzyszenia Jerzy Zużałek. Przybyli radni powiatu bielskiego i radni gminy Bestwina, sołtysi Kaniowa i Bestwiny, przedstawiciele świata kultury, sportu, biznesu… Wyróżnieni statuetkami za pracę społeczną na SW „Kaniowski Karp Królewski” zostali: Mirosława Fejdyk, Roman Pietrzakowski, Łukasz Pasierbek, Bartłomiej Drużbański, Tomasz Godula, Jacek Janusz, Arkadiusz Kowala, Przemysław Krywult, Stanisław Kulig, Marek Lis, Bogdan Mrowiec, Janusz Niemiec, Piotr Grygierzec, Grzegorz Sieracki, Wacław Ryszka.

Organizatorami XXI Święta Karpia Polskiego w Kaniowie byli: Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie, Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina”, Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski”.

 

Galeria zdjęć