26 październik 2023

Dzięki sztuce spogląda w głąb siebie, dokonuje autorefleksji, szuka Absolutu i osiąga wewnętrzny spokój… Andrzej Surowiak, współtwórca bestwińskiej grupy „Jaskółka” w dniu swoich 60 urodzin pokazuje publiczności swoje obrazy i zaprasza do swoistej „rozmowy” z nimi, zatrzymania się w biegu, oderwania od problemów codzienności. 14 października w Muzeum Regionalnym im. k. Z. Bubaka w Bestwinie zorganizowano wernisaż wystawy zatytułowanej „Wszystko ma swój czas”. Popołudnie ze sztuką zgromadziło wielu gości otwartych na wrażenia artystyczne i na nietuzinkowego twórcę.

 

Oglądając wystawione obrazy aż trudno uwierzyć, że Andrzej Surowiak zaczął malować właściwie dość przypadkowo, biorąc do ręki… farby modelarskie. Wytrwałość, upór i chęć zmierzenia się z życiowymi trudnościami zaowocowały po pierwsze dziełami zmuszającymi do myślenia, po drugie – powstaniem grupy artystów „Jaskółka”. W roku 2022 pan Andrzej został wyróżniony Nagrodą Wójta Gminy Bestwina za  osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Bierze udział w plenerach, warsztatach, aktywnie wspiera i promuje kulturę ludową i historię ziemi bestwińskiej, w czym ma wsparcie swojej małżonki Doroty. Poza tym jest po prostu bardzo sympatycznym i ciepłym człowiekiem, z którym zdecydowanie warto o malarstwie rozmawiać.

Wernisaż uświetnił występ młodych muzyków – Kacpra Wójtowicza i Dagmary Sordyl. Z zaproszenia skorzystali księża z bestwińskiej parafii, a także liczne grono artystów. Prowadzący całość Andrzej Wojtyła zaprosił do wspólnego podziwiania obrazów i do znajdywania w nich odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Nie zapomniano o kwiatach i życzeniach – 60 urodziny to wspaniała okazja do świętowania!

 

Galeria zdjęć (link zewnętrzny, nowa karta)