Nazwa wydarzenia: XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Górali Karpackich w Koszeniu Łąki.

Miejsce Realizacji: Jest takie miejsce w Gminie Brenna, górujące nad doliną Leśniczanki, otoczone lasami i groniami, gdzie  znajduje się urokliwy przysiółek nazwany Malinka. Miejsce, które co roku przyciąga coraz więcej miłośników aktywnego wypoczynku i turystyki. Bajkowy świat, w którym można spotkać pasące się krowy, konie, owce to miejsce  to Gospodarstwo Agroturystyczne u Gazdy. z zagrodą edukacyjną, obfitująca w wydarzenia związane z kulturą pasterską i dziedzictwem kulturowym beskidzkiej wsi.

Właśnie tam odbywa się słynne koszenie łąki: Brenna Leśnica, ulica Malinka 5. Gospodarstwo Agroturystyczne u Gazdy. https://maps.app.goo.gl/SGN2YerkHRgXLptPA

 Data: 14 lipca 2024 roku.

Godzina rozpoczęcia : 13.30 - część oficjalna otwarcia Mistrzostw przez Wicemarszałka Województwa Śląskiego Grzegorza Boskiego. Rozpoczęcie zapisów do konkurencji dojenia dla dzieci, toczenia bala oraz konkurencji głównej koszenia łąki 13.00

Od 24 czerwca do 5 lipca dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w zajęciach, które uczyły, bawiły i pozwoliły kreatywnie wykorzystać czas wakacji szkolnych. Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie przy współfinansowaniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przygotował w swojej siedzibie oraz na terenie szkoły w Kaniowie dwa tygodnie wypełnione przygodami. Pod okiem instruktorów zgłębiano tajemnice chemii, biologii, sztuki kulinarnej, historii i innych fascynujących dziedzin.

   


„Uniwersytet Rozwoju” umożliwił dzieciakom spotkanie z owadami, zwierzętami, których mały świat można poznać rozglądając się dobrze wokół siebie. Ci sami prowadzący zaproponowali szereg bezpiecznych eksperymentów chemicznych, możliwych do zastosowania przez tajnych agentów i policjantów – w końcu zajęcia nie bez powodu nosiły tytuł „Ściśle tajne”.

   

Życie codzienne ludzi w okresie początków państwa polskiego było motywem przewodnim bloku „Poznajemy historię”. Interaktywna zabawa połączona z przygotowaniem posiłku z dawnych wieków przeniosła małych odkrywców w czasie, do epoki dzielnych wojów. Nauka strzelania z łuku, posługiwania się atrapą miecza, przymierzanie hełmów… nic tak dobrze nie uczy jak praktyka i może jest to pierwszy krok do zostania archeologiem bądź rekonstruktorem historycznym? Podobnie w wypadku animacji „Morskie opowieści” – czy są w gminie Bestwina przyszli marynarze?

Aktywności, jakie znamy z lat ubiegłych, także w roku 2024 zagościły w salach i na naszych terenach rekreacyjnych – teatrzyki, zajęcia plastyczne, kulinarne, cukiernicze, techniczne – możliwości było sporo i mamy nadzieję, że wszyscy łowcy przygód bawili się doskonale. Zdobyta wiedza zaprocentuje w szkole i w dorosłym życiu!

Kto wie, może nasze strychy, piwnice i budynki gospodarcze kryją prawdziwe skarby? Dawno nieużywane kosy, sierpy, chomąta dla koni, koryta, żarna? Ksiądz Zygmunt Bubak w monografii Bestwiny wymienia również takie przedmioty jak nabierceluśnia czy dzierglec. Zmienia się technologia – a wraz z nią oblicze rolnictwa; jednak dawny sposób pracy na roli w jakiś sposób ukształtował polską tożsamość, obrzędowość, sposób obchodzenia świąt. Niegasnąca popularność dzieła Reymonta i nowszych opracowań o losach chłopów może służyć za dowód tej tezy. Obchodzone po raz piąty „Janowickie Sianokosy” przeniosły mieszkańców i gości w czasie o całą epokę, dając szansę nie tylko na świetną zabawę – ale w równej mierze na naukę…

   

„Sianokosy” nie mają w gminie Bestwina tak długiej tradycji jak np. Święto Karpia Polskiego, ale zdążyły już okrzepnąć i przyjąć się jako lubiana impreza. Zwykle organizowane były w formie swoistego turnieju sołectw, jednakże 29 czerwca 2024 r. zdecydowano się na bardziej pokazową formułę bez przyznawania miejsc końcowych – co nie znaczy, że nie istniał żaden element rywalizacji. Już sama początkowa prezentacja pokazała mnogość pomysłowych strojów, kreatywnych przyśpiewek, pojawiły się transparenty, a nawet okolicznościowo przystrojony traktor z przyczepą wiozący grupę z Bestwinki.

Po raz pierwszy w roli wójta wystąpił na Janowickich Sianokosach Grzegorz Boboń, wieloletni dyrektor GOK. Wójt otworzył imprezę w towarzystwie wicestarosty bielskiej Beaty Łukowicz, sołtysa Janowic Stanisława Nycza oraz przewodniczącej KGW Janowice Krystyny Norymberczyk. Obecni byli poza tym radni z przewodniczącym Jerzym Stanclikiem, zastępca wójta Mariusz Szlosarczyk, redaktor pisma „Mój Powiat” Jarosław Jesionka, kierujący GOK-iem Grzegorz Gawęda i oczywiście sołtysi z gospodyniami i innymi członkami swoich drużyn. Zanim jeszcze rozpoczęła się właściwa część widowiska, sołectwa zaprezentowały się w barwnym korowodzie, zaś Janowice odśpiewały przy akompaniamencie akordeonu piosenkę powitalną. Oto jej fragment: (…) Witamy Bestwinę, Bestwinkę i Kaniów, witamy serdecznie naszych Janowianów. Zobaczycie tutaj, jak się kosą kosi, jak grabi grabiami, siano stawia w kopki. Poznacie, co to są ostrewki, rogocze, babki do klepania i podkowy końskie (…). Całość prowadzili konferansjerzy – znawca kultury ludowej Sławomir Ślósarczyk, a także Gabriel Gola.

   

W bloku pokazowo – konkursowym  zdecydowano się na połączenie tego, co znaliśmy już z poprzednich lat, z całkiem nowymi elementami. Widzowie zobaczyli cały proces koszenia: od wyklepania kosy na specjalnej babce, poprzez modlitwę przed pracą i samo ścinanie trawy, aż do stawiania kopek siana. Głównymi „aktorami” całej rekonstrukcji byli sołtys Janowic Stanisław NyczZbigniew Wojciech i Krzysztof Olejarz. Organizatorzy przygotowali szereg zabawnych zadań dla dzieci i dorosłych. Starsi ścigali się w slalomie z główką kapusty na łopacie (spróbowała swoich sił również pani wicestarosta Łukowicz), w slalomie z wodą, kroili kapustę, wbijali gwoździe, szukali monet w piasku (konkurencja dla sołtysów), pili piwo z butelki ze smoczkiem. Dzieci też miały swój slalom (z gąbkami), poza  tym szukały w sianie ukrytych słodkości.

Każdy prawdziwy rolnik potrzebuje do pracy energii, dostarczonej w postaci kalorycznego posiłku. W Bestwinie i w okolicy zanoszono w pole tzw. swaczynę – starały się ją odtworzyć w pokazie kulinarmym Koła Gospodyń Wiejskich. Czegóż na stołach nie było! Znakomita kawa zbożowa, podpiwek, chleb ze smalcem, polewka, domowe masło i ser, ciasta i kompoty – mogli tymi specjałami poczęstować się wszyscy goście. A jeśli ktoś miał mało – zawsze mógł skorzystać ze stoisk gastronomicznych.

   

 Wysiłek wszystkich uczestników (panowały trudne, upalne warunki) nagrodzono na estradzie, nikt nie odszedł z pustymi rękami. Prezentem muzycznym była natomiast biesiada prowadzona przez zespół Albatros i następnie zabawa taneczna z tym właśnie zespołem. Dla dzieci przygotowano dmuchaną atrakcję.

Organizatorzy – Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie, Sołtys sołectwa Janowice, a także Koło Gospodyń Wiejskich z Janowic serdecznie dziękują za zaangażowanie i wspólną zabawę, za kultywowanie naszych unikalnych i godnych przypominania tradycji. Dodajmy, że w roku 2024 „Janowickie Sianokosy” zostały zgłoszone przez gminę Bestwina do konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie promujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe”.

 

Kliknij w plakat aby powiększyć w nowym oknie przeglądarki.

 

Kliknij w plakat aby powiększyć w nowym oknie przeglądarki.